Double delight for Durban’s Charon

charonannie
Charon Williams-Ros as she appeared as Miss Hannigan in the touring production of Annie. She stands to win a Fleur Du Cap Award for her performance as the tipsy orphanage manageress.

………………………………………………………………………………………………………………………………
BY BILLY SUTER

DURBAN’S Charon Williams-Ros has two reasons to smile broadly right now – she features twice among nominations in the Best Lead Actress in a Musical category for the 52nd annual Fleur du Cap Awards.

These awards, which recognise outstanding achievements in theatre staged in the Cape, will be presented on Sunday, March 19, at the Artscape Theatre in Cape Town.

Williams-Ros has been nominated for her conniving pie-maker, Mrs Lovett, in the touring Stephen Sondheim musical, Sweeney Todd, produced by Durban’s KickstArt theatre company, and also for her tipsy Miss Hannigan, orphanage manageress, in the more recent, touring Annie.

Her fellow nominees are Bianca le Grange for her role as The Narrator in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Genna Galloway for her role as Yitzhak in Hedwig and the Angry Inch and Lilla Fleischmann for her title role in Annie.

Sweeney Todd also received nominations for three Durban talents – Greg King, for set design; Tina le Roux, for lighting design; and Neil Stuart-Harris, for costume design.

The Sondheim success has also received a nomination for Jonathan Roxmouth, who is a strong favourite to take the award for best lead performance by a male in a musical, in his role as the bloodthirsty Sweeney, the demon barber of Fleet Street.

Roxmouth is a triple-nominee this year. His other nomination in a lead role in a musical is for his performance as pianist Mavin Hamlisch in I’m Playing Your Song: The Marvin Hamlisch Story.

His third nomination is for his supporting role as the camp, Elvis-like Pharoah in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat.

sweeney
Charon Williams-Ros as Mrs Lovett in Sweeney Todd.

His fellow nominees for the Best Lead Actor in a Musical category are Anton Luitingh for Annie (as Daddy Warbucks), Earl Gregory for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (as Joseph) and Paul du Toit for Hedwig and the Angry Inch (as Hedwig).

Sweeney Todd also has nominations for Sanli Jooste in a supporting role as Johanna; Germandt Geldenhuys for his supporting role as Adolfo Pirelli; Candice van Litsenborgh for various supporting roles; and Michael Richard in the supporting role of Judge Turpin.

The Durban production, A Voice I Cannot Silence, has two nominations for Ralph Lawson – as best actor in a play (as Alan Paton) and for best script (Lawson and Greg Homann).

This is the list of nominees in the various categories:

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A PLAY
Andrew Buckland as Paul in The Inconvenience of Wings
Desmond Dube as Buthelezi  in I See You
Marius Weyers as André in The Father
Nhlanhla Mkhwanazi as Ra in Cattle Drive
Ralph Lawson as Alan Paton in A Voice I Cannot Silence

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A PLAY
Anna-Mart van der Merwe as Elmarie Kleynhans in The Painted Rocks at Revolver Creek
Ilse Klink as Priscilla in Kristalvlakte
Jennifer Steyn as Sara in The Inconvenience of Wings
Jennifer Steyn as Nora Helmer in A Doll’s House
Susan Danford as Bev/Kathy in Clybourne Park

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTOR IN A PLAY
David Viviers as James in The Finkelsteins are Coming to Dinner
Dean John Smith as Ephraim in Kristalvlakte
Lunga Radebe as Shabangu in I See You
Motheo Madisa as Enoch in Cattle Drive
Rob van Vuuren as Nils Krogstad in A Doll’s House

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A PLAY
Amy-Louise Wilson as Laura in The Father
Anthea Thompson as Mrs Kristine Linde in A Doll’s House
Babalwa Zimbini as Yiliwe in Ityala Lamawele
Bianca Flanders as Miela in Kristalvlakte
Megan Furniss as The Mother in The Finkelsteins are Coming to Dinner

BEST PERFORMANCE IN A REVUE, CABARET OR ONE-PERSON SHOW
Antoinette Kellerman as Ella Gericke in As die Broek Pas
Daniel Richards for various roles in Pay Back The Curry
Marlo Minnaar as Luck Marais in Santa Gamka
Pieter-Dirk Uys as The Narrator in The Echo of a Noise
Wessel Pretorius in various roles in Die Ontelbare 48

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Anton Luitingh as Daddy Warbucks in Annie
Earl Gregory as Joseph in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Jonathan Roxmouth as Marvin Hamlish in I’m Playing Your Song: The Marvin Hamlisch Story
Jonathan Roxmouth as Sweeney Todd in Sweeney Todd
Paul du Toit as Hedwig in Hedwig and the Angry Inch

BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Bianca le Grange as The Narrator in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Charon Williams-Ros as Mrs Lovett in Sweeney Todd
Charon Williams-Ros as Miss Hannigan in Annie
Genna Galloway as Yitzhkin for Hedwig and the Angry Inch
Lilla Fleischmann as Annie in Annie

roxx
Jonathan Roxmouth as Pharoah in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat.

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Dean Roberts as Jacob/Potiphar in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Germandt Geldenhuys as Adolfo Pirelli in Sweeney Todd
Jonathan Roxmouth as Pharoah in Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Michael Richard as Judge Turpin in Sweeney Todd
Richard Vorster as Drake in Annie

BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL OR MUSIC THEATRE SHOW
Candice van Litsenborgh in various roles in Sweeney Todd
Delray Halgryn as Lily in Annie
Sanli Jooste as Johanna in Sweeney Todd
Taryn Sudding as Grace in Annie
Zoleka Mpotsha aas Asad (as a boy)/Musharaf  in A Man of Good Hope

BEST DIRECTOR
Christiaan Olwagen for A Doll’s House
Jaco Bouwer for Santa Gamka
Lara Foot for Karoo Moose
Lara Foot for The Inconvenience of Wings
Noma Dumezweni for I See You

BEST LIGHTING DESIGN
Ben Cracknell for Annie
Faheem Bardien for Ityala Lamawele
Jaco Bouwer for Santa Gamka
Tina le Roux for Sweeney Todd
Wolf Britz for A Doll’s House

BEST SET DESIGN
Colin Richmond for Annie
Greg King for Sweeney Todd
Rocco Pool for The Father
Rocco Pool for A Doll’s House
Saul Radomsky for Clybourne Park

BEST COSTUME DESIGN
Birrie le Roux for District Six Kanala
Birrie le Roux for Clybourne Park
Colin Richmond for Annie
Neil Stuart Harris for Sweeney Todd
Niall Griffin for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

BEST SOUNDSCAPE, ORIGINAL MUSIC COMPOSITION OR ORIGINAL SCORE
David Kramer for District Six Kanala – Original Music Composition and Original Score
Charl-Johan Lingenfelder for The Painted Rocks at Revolver Creek – Soundscape
Nhlanhla Mkhwanazi & Motheo Madisa for Cattle Drive – Soundscape
Ulric Namasun Roberts for Santa Gamka – Soundscape
Wilken Calitz for Kristalvlakte – Soundscape and Original Score

BEST NEW SOUTH AFRICAN SCRIPT
Amy Jephta for Kristalvlakte
Lara Foot for The Inconvenience of Wings
Mongiwekhaya for I See You
Penelope Youngleson for Sillage
Ralph Lawson and Greg Homann for A Voice I Cannot Silence

BEST NEW DIRECTOR
Mbongeni Mtshali
Quanita Adams
Wessel Pretorius

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s